Kurs Biblijny: Bóg radzi (1727)

Kurs Biblijny: Bóg radzi – godz. 12:00

„Bóg radzi” – ten dział daje podpowiedzi (wybierane z Pisma Świętego) na codzienne pytania i problemy.

np. Jak wzrastać w Bogu? Kol 2, 6 "Jak więc przejęliście naukę o Chrystusie Jezusie jako Panu, tak w Nim postępujcie: zapuśćcie w Niego korzenie i na Nim dalej się budujcie, i umacniajcie się w wierze, jak was nauczono, pełni wdzięczności".

Jezus przykłada wagę do tego, w jaki sposób podchodzimy do nie naszego mienia Łk 16, 12 „Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze?”
Pan Jezus uzależnia prawdziwe dobra od zarządu niegodziwą mamoną – zawsze musimy o tym pamiętać Łk 16, 11 „Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy?”
Uczenie się uczciwości na rzeczach małych to najlepsza szkoła wierności Łk 16, 10 „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie”.
Często Jezus daje całą przypowieść po to, żeby wytłumaczyć jedną sentencję Łk 16, 9 „Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków”.
Jezus wiele ważnych kwestii teologicznych tłumaczy przez przypowieści Łk 16, 1 „Powiedział też do uczniów: Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek”.
Pan Jezus, pokazując czułe serce ojca, pomaga nam zrozumieć inne fragmenty, w których pokazuje, jak wielka jest miłość Boga do człowieka Łk 15, 20 „Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go”.
Jezus dzieli się takimi szczegółami nieba, jak nawet radość aniołów. Powinno nas to motywować do sprawiania jej naszym duchowym braciom Łk 15, 10 „Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca”.
To, czego uczy Jezus jest niezrozumiałe dla tych, którzy nie widzą wartości człowieka ponad przepisami Łk 15, 9 „A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam”.
Jezus zadaje pytania, które wzywają do refleksji, ponieważ szokują spojrzeniem, które jest zupełnie inne, niż spojrzenie faryzeuszów Łk 15, 8 „Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie?”
Jezus, tłumacząc różne sprawy, wielokrotnie odwołuje się do życia w niebie Łk 15, 7 „Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia”.
Strona 1 z 87

Top