Inspiracje (55)

Każdego dnia spotykamy w różnych miejscach ludzi którzy pomagają nam być coraz lepszymi. Także codziennie w naszym życiu różne wydarzenia stają się miejscem, w którym możemy coś nowego odkryć. To dzięki tym wszystkim sytuacjom i ludziom możemy czerpać inspiracje. Oczywiście dla wszystkich wierzących głównym źródłem inspiracji jest Bóg. W tym dziale chcę dzielić się wszystkim, co pomaga mi rozwijać moje pasje, odkrywać nowe możliwości.

ks. Rafał Jarosiewicz

56. Inspiracja ze smaku

Chętnie jem posiłki w tych miejscach, gdzie posiłek mnie inspiruje. Nie jest to wtedy tylko samo zjedzenie dla zjedzenia, ale dodatkowo moment na wiele świetnych przemyśleń.

Ta inspiracja najszybciej weryfikowana jest przez ilość osób wyjmujących aparaty fotograficzne i robiących zdjęcia. Idąc bardzo późnym wieczorem nad brzegiem morza, przyglądałem się niezwykłemu zachodowi słońca. Niebo było tak piękne, jak gdyby ktoś użył najpiękniejszych kolorów farb. To piękno zachwycało, a jednocześnie doprowadzało do pytania (inspirowało): jak to możliwe, że jeszcze o tej godzinie można dostrzec słońce?

Św. Paweł w swoich pismach wskazuje, że dobrą rzeczą jest pragnienie biskupstwa. Nie chodzi tu bynajmniej o zaszczyty, czy też noszenie insygnii biskupich, lecz o pragnienie większej odpowiedzialności. Przed kilkunastu laty, podczas dnia skupienia w Tyńcu, wraz z moimi kolegami dostaliśmy właśnie takie pytanie: Czy pragniecie biskupstwa? Zażenowanie pośród nas było dość duże. Jednak już po chwili ojciec prowadzący skupienie powiedział: Myślę, że właściwie odczytujecie te słowa i, że chcecie podejmować odpowiedzialność za różne dzieła, w których pracujecie. Szczęśliwa jest bowiem ta wspólnota, która ma lidera gotowego podejmować ciężar prowadzenia jej.

53. Inspiracja z choroby

Całkowicie zmieniły się moje plany, gdy jakiś czas temu nieoczekiwanie straciłem przytomność. Musiałem przeorganizować wszystkie swoje zajęcia, odwołać spotkania, przeprosić ludzi, którzy na mnie czekali. W tym czasie otrzymałem bonus w postaci odpoczynku, którego się nie spodziewałem i doświadczeń, których w żaden sposób nie miałbym, gdyby nie zostało to niejako na mnie wymuszone.

Czasem może nas zadziwić nagły sygnał najnowszej generacji GPS- a informujący, że właśnie trasa została zmieniona z powodu nieoczekiwanych utrudnień na drodze. Urządzenia mechaniczne, choć same w sobie są bezduszne, nie mają rozumu i wolnej woli, jednak przez swoje działanie otwierają nas na nowe spojrzenie na wiele spraw, pośród których przychodzi nam żyć.

51. Inspiracja z ewaluacji

Jednym z największych błędów, który można nieustannie powielać po organizowanych inicjatywach jest brak przemyślenia całej organizacji i nie wyciągnięcie wniosków przed podjęciem kolejnych dzieł. Nawet najbardziej doskonałe dzieło przygotowywane przez człowieka nie jest wolne od tego, czego nie można by poprawić. W ostatnich latach bardzo mocno problem ten przypomina papież Franciszek, pokazując błędy w naszym myśleniu, które sprowadzają nas do pozycji „zawsze tak było”.

Podczas jednego z Wieczorów Chwały osoby grające na gitarach miały taki czas, że chciały się za gitarą „schować”. Jak się okazało, zainspirowało to wiele osób obserwujących całe zdarzenie do przemyśleń i odkryć. „Schowanie się” za gitarą to brak podjęcia konkretnego działania,  ale zaniechanie działania jest także już działaniem.

Bardzo dobrą rzeczą jest opracowanie listy marzeń. Ta lista może dotyczyć zupełnie wszystkiego. Jeśli wypiszemy przykładowo 100 marzeń, będących naszymi oczekiwaniami i zdecydujemy się pokazać je innym, może się okazać, że niektóre zostaną spełnione szybciej, niż myślimy. Dodatkowo, choć pisanie może być trudne, mamy szansę uświadomienia sobie tego wszystkiego, co jest w naszym sercu.

48. Inspiracja z powrotu

Czasem chcemy coś tak bardzo ulepszyć i mieć jak najlepsze efekty, że po drodze gubimy całkowicie cel. Efekt tego jest taki, że zaczynamy zajmować się tym, co nie tylko nas do celu nie prowadzi, ale od celu nas odciąga. Powrót do tego, co jest naprawdę ważne sprawia, że przestajemy się rozmieniać na drobne.

47. Inspiracja na jutro

Nie ma takiego słowa, nie ma takiego doświadczenia, nie ma takiej osoby, nie ma takiego miejsca ani rzeczy, by nie można było z tego wyciągnąć inspiracji na jutro. Wiedząc o wydarzeniach, ludziach, planie dnia – kolejnego dnia swojego życia, to od Ciebie zależy, czy na jutro, odnajdziesz inspirację już dzisiejszego dnia.

Strona 1 z 3
Top