Inspiracje (27)

Każdego dnia spotykamy w różnych miejscach ludzi którzy pomagają nam być coraz lepszymi. Także codziennie w naszym życiu różne wydarzenia stają się miejscem, w którym możemy coś nowego odkryć. To dzięki tym wszystkim sytuacjom i ludziom możemy czerpać inspiracje. Oczywiście dla wszystkich wierzących głównym źródłem inspiracji jest Bóg. W tym dziale chcę dzielić się wszystkim, co pomaga mi rozwijać moje pasje, odkrywać nowe możliwości.

ks. Rafał Jarosiewicz

Jednym z wielkich problemów współczesnego świata jest niedostrzeganie wartości, jakie wnosi przebywanie z dziećmi. To najmłodsze osoby często mają najprostsze, a zarazem najlepsze rozwiązania. Kiedyś patrzyłem, jak chłopiec o imieniu Romek robił sobie kanapkę z wafelków i krakersów. Prawdopodobnie nikt z nas, dorosłych, nie wpadłby na taką kombinację, a dziecko patrzy w taki właśnie sposób. 

Bardzo mocno dotarło do mnie, o ile owocniej korzystam z konferencji, gdy zakreślam tekst. Okazuje się, że w tym czasie zwracam uwagę na zupełnie inne fragmenty, niż np. te, które słyszę w konferencji. Inspiracja z zakreślania tekstu jednocześnie prowadzi mnie do wniosków, że Pan Bóg działa pomiędzy „linijkami”, przypominając prawdę, że Jego myśli nie są naszymi myślami, a Jego drogi naszymi drogami.

25. Inspiracja z coachingu

Chrześcijański coaching to sprawa dziś bardzo kontrowersyjna. Są osoby, które kwestionują możliwość połączenia chrześcijaństwa i coachingu. Jest także duża grupa chrześcijan, którzy stosują coaching. Ja stoję na stanowisku, że jest on dobrą metodą, jeżeli bez manipulacji pomaga człowiekowi w odkrywaniu swoich dobrych i słabych stron. Jak zaczerpnąć inspirację z coachingu? Nie tyle dać sobie narzucić coś, do czego człowiek może być nie przekonany, co autentycznie poszukiwać rozwiązania z osobą, która nam towarzyszy.

24. Inspiracja z muzyki

Muzyka od wieków budziła w człowieku emocje. Poprzez sposób jej wykonywania, używanie różnorodnych instrumentów, melodię i teksty piosenek wielu doprowadzała zarówno do pięknych decyzji, jak i wręcz do obłędu. Muzyka, jeśli ma służyć człowiekowi, musi go inspirować. Z muzyką jest podobnie, jak z książkami - trzeba wybierać to, co naprawdę wartościowe. Kiedy słuchasz dobrej muzyki zamykając oczy, odkrywasz nieznane przestrzenie, masz siłę, aby podjąć kolejne wyzwanie.

23. Inspiracja z odwagi

Są w nas takie miejsca, w których ukryte są piękne pragnienia. Wszystko jest jakby przysypane kamieniami, wydaje się, że jest to nie do zrobienia, nie do przeskoczenia, nie do podjęcia. Pokonywanie lęku nie jest łatwą sprawą, ale jakże bardzo człowiek rozwija się, kiedy przekracza samego siebie. Bóg inspiruje nas wkładając w serca odważne pragnienia. To, co jest szczególne to fakt, że te pragnienia i marzenia włożone w nasze serca przez Boga są jakby uzupełnione łaskami pozwalającymi je zrealizować.

W wielu urzędach miejskich poszukuje się dzisiaj nazw ulic, rond czy skwerów. Jako chrześcijanie jesteśmy bardzo opieszali w przynoszeniu propozycji, które mogą pomóc innym stanąć na nogi, ogarnąć się, popatrzeć na świat z trochę innej perspektywy. Czy wyobrażasz sobie Rondo Bożej miłości, albo Skwer Bóg bardzo cię kocha? Świat nie ma problemu w tym, aby jakąś ulicę nazwać nazwiskiem jakiegoś zbrodniarza.

21. Inspiracja z zakupów

Prawdopodobnie, czytając tytuł, przychodzi ci do głowy jakiś duży hipermarket lub inny sklep, w którym robisz zakupy. To piękne, jeżeli czerpiesz inspiracje podczas zakupów, lecz takim tytułem nazwałem inspirację zleconą komuś. Jako chrześcijanie bardzo rzadko płacimy za pomysły. Dla niektórych, być może, wydaje się to nawet śmieszne. Słyszałem jednak kiedyś taką egzegezę fragmentu o talentach, która bardzo pasuje do powyższych słów - zamiast zakopać swój talent w ziemi, oddaj go bankierom, tzn. ludziom, którzy zrobią to, czego ty zrobić nie możesz. De facto są to słowa samego Jezusa, który chce żąć tam, gdzie nie posiał i zbierać tam, gdzie nie rozrzucił. Zakupienie inspiracji, jak zrobić dane wydarzenie, jakich użyć środków, to często zmniejszenie kosztów i nie wyważanie już otwartych drzwi.

Dobra książka jest świetnym momentem, aby dać się zainspirować. Wielu świętych i błogosławionych podkreślało, że nie mamy czasu na czytanie książek słabych. Ważną zatem sprawą jest, aby przed czytaniem jakiejkolwiek książki zasięgnąć opinii. Po co karmić siebie czymś, co jest słabe i mało wartościowe? Kiedy kilka osób poleca mi daną książkę, to zaczynam zastanawiać się, czy nie warto po nią sięgnąć.

Już starożytny mędrzec Syrach mówi o tym, że człowiek mądry nawet z głupoty głupca jest w stanie skorzystać, by osiągnąć mądrość. Do rzeczy banalnych często nie przywiązujemy wagi, jak gdyby one nie odgrywały dla nas żadnego znaczenia. Nasz problem tkwi w tym, że patrząc na rzeczy banalne, ocierając się o sprawy banalne, doświadczając rozmów banalnych, nie widzimy dla siebie szansy rozwoju. 

Wielu problemów w naszym życiu nie rozwiązujemy tylko dlatego, że one nas zwyczajnie przerażają. Wolimy nie zbliżać się do poszczególnych trudnych zagadnień, ponieważ nie przygotowujemy się do przejścia ponad trudnościami wiedząc, że te trudności będą. Ciekawą rzeczą jest to, że gdy do przewidzianych trudności dobieramy odpowiedni sposób ich przezwyciężenia pojawiają się nowe pomysły i inspiracje. 

Strona 1 z 2
Top